جستجو
fa-IR
منو بسته
خبرخوان

بلاگ

نظر ها  (0) باتری باتری لیتیوم فسفات آهن LiFePO4 چیست

باتری لیتیوم فسفات آهن یا  lithium iron phosphate (LiFePO4) battery عنوان LFP battery نیز شناخته میشود . این باتری از شاخه باتریهای قابل شارژ میباشد و تاحدودی شبیه باتریهای لیتیوم یون یا Li-ion میباشد. در این باتری از لیتیوم فسفات آهن LiFePo به عنوان کاتد و از الکترود گرافیت کربن graphitic carbon electrode به عنوان آند استفاده میشود.

از باتریهای لیتیوم فسفات آهن معمولا در دستگاههای پرقدرت HighPower با نرخ مصرف جریان بالا استفاده میشود.مانند ابزارها ، اتوموبیلهای برقی ، اسکوتر و دو چرخه های شارژی و اسباببازیهای رادیو کنترولی RC .

از خصوصیات بارز باتریهای LFP  میتوان به جریان تخلیه بالا high discharging current ، خطر آتشسوزی و انفجار بسیار پایین ،طول عمر بالا (بیش از 2000 سیکل شارژ در شرایط استاندارد) اشاره کرد. البته باتریهای لیتیوم فسفات آهن از ظرفیت کمتری نسبت به لیتیوم یون برخوردار هستند. LFP Cell ها دارای ولتاژ نرمال 3.2 ولت میباشند و حد بالای شارژ آنها 3.6-3.8 ولت است همچنین حد پایین ولتاژ این باتریها 2.8 ولت میباشد که بایستی در این ولتاژ جریان مصرفی توسط مدارهای محافظ قطع شود تا آسیبی به باتری نرسد. 

باتریهای لیتیوم فسفات آهن LiFePO4 دارای چگالی یا دانسیته ذخیره سازی انرژی به میزان 120w/Kg وات بر کیلو گرم هستند که در مقایسه با باتریهای سیلد اسید 35 وات بر کیلو گرم و نیکل کادمیوم 40 وات بر کیلوگرم ، نیکل متال 80 وات بر کیلو گرم رقم بسیار خوبی قلمداد میشود. این مقایسه را در جدول زیر نیز ملاحظه میفرمایید.

Chemistry Voltage  Energy Density  Working Temp.  Cycle Life  Safety Environmental Cost based on cycle life x wh of SLA
LiFePO4 3.2V >120 wh/kg  -20-60 °C  >2000(0.2C
rate, IEC Standard)
Safe Good

0.15-0.25
lower than SLA

Lead acid 2.0V > 35wh/kg  -20 - 40°C >200 Safe Not good 1
NiCd 1.2V > 40wh/kg  -20 - 50 °C >1000 Safe Bad 0.7
NiMH 1.2V  >80 wh/kg  -20 - 50 °C  >500 Safe Good 1.2-1.4
LiMnxNiyCozO2 3.7V >160 wh/kg  -20 - 40 °C  >500 better than LiCo OK 1.5-2.0
LiCoO2 3.7V >200 wh/kg  -20 - 60 °C  > 500 Unsafe w/o PCM OK 1.5-2.0
نظر ها  (0) هزینه های انرژی خورشیدی

هزینه های انرژی خورشیدی

برخی از مردم درک ناقصی از انرژی خورشیدی دارند. در حالی که درست است نور خورشید رایگان است، اما برق تولید شده از طریق سیستم های فوتو ولتاییک PV رایگان نیست. عوامل زیادی در تعیین اینکه آیا نصب یک سیستم خورشیدی یا فوتو ولتاییک PV ارزش اقتصادی داردیا نه وجود دارد که در این مقاله آنها را بررسی میکنیم.

اولین سوال در مورد محل زندگی شما می‌باشد. افرادی که در مناطق آفتابی جهان زندگی می‌کنند از مزایای بیشتری نسبت به کسانی که در مکان های کمتر آفتابی قرار دارند، برخوردار هستند، زیرا سیستم های فوتو ولتاییک PV آنها به طور کلی قادر به تولید برق بیشتری هستند. هزینه آب، برق و امکانات در یک منطقه باید در بالای هزینه ها منظور شود. نرخ برق به شدت از مکانی به مکان دیگر متفاوت است، بنابراین افرادی که در شمال زندگی می‌کنند سیسمهای سولار یا خورشیدی را در نظر میگیرند اگرنرخ برق آنها به نسبت بالا باشد.

در مرحله بعد هزینه نصب وجود دارد؛ همانطور که احتمالا از بحث ما در مورد سیستمهای فوتو ولتاییک PV خانگی متوجه شده اید، در یک سیستم خورشیدی یا فوتو ولتاییک نیاز به تعدادی سخت افزار وجود دارد. در حال حاضر (سال 2018) نصب و راه اندازی یک سیستم خورشیدی حدود 1 تا 2 دلار در هر وات هزینه دارد. هر چه سیستم بزرگتر باشد، هزینه در هر وات آن معمولاً کمتر می‌گردد. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید بسیاری از سیستم های انرژی خورشیدی به طور کامل در 100٪ زمان انرژی الکتریکی مصرفی ما را پوشش نمی‌دهند. احتمالا، شما همچنان باید یک قبض برق داشته باشید، اگرچه مطمئنا قیمت برق مصرفی شما بسیارکم تر از زمانی است که در هنوز سیستمهای خورشیدی را نصب نکرده بودید.

علیرغم قیمت معلوم شده، در برخی از کشورها چند راه بالقوه برای پرداخت هزینه سیستم فوتو ولتاییک PV برای ساکنین و شرکت هایی که مایل به بروز رسانی و خورشیدی شدن هستند، وجود دارد. این می‌تواند به شکل مشوق های مالیات دولتی، تخفیف هایی برای بهره برداری از امکانات کمپانی ها و سایر امکانات مالی باشد. علاوه بر این، بسته به اینکه چقدر تنظیم پانل خورشیدی بزرگ است و اینکه چگونه این کار را انجام می‌دهید، می‌تواند با تولید مازاد برق مصرفی خود و فروش برق به شبکه سراسری برق،کمک کنید تا هزینه ها زودتر پرداخت شود. در نهایت، وجود یک سیستم خورشیدی در برآورد ارزش یک خانه نیز مهم است. انتظار می‌رود نصب یک سیستم PV هزاران دلار به ارزش خانه اضافه کند.

در حال حاضر، انرژی خورشیدی همچنان مشکلات رقابتی با سایر حامل های انرژی را دارد، اما هزینه های آن روز به روز کاهش می‌یابد. طرفداران اعتقاد دارند که سیستمهای فوتو ولتاییک PV یک روز در مناطق شهری و همچنین مناطق دور افتادهمقرون به صرفه خواهد بود. بخشی از مشکل این است که تولید باید در مقیاس بزرگ انجام شود تا هزینه ها را تا آنجا که ممکن است کاهش دهد. با این وجود تقاضا برای سیستمهای فوتو ولتاییک PV ، تا زمانی که قیمت ها به سطح رقابتی برسد، به نسبت سایر رقبا مانند سوخت های فسیلی بسیار پایین خواهد بود. اما این امید وجود دارد که ، با افزایش تقاضا و بهبودکارایی ماژولها، قیمت ها کاهش ‌یابد و جهان به طور فزاینده ای از نگرانی های زیست محیطی مرتبط با منابع انرژی فسیلی آگاه شود؛ و احتمالا فتوولتائیک ها آینده ای نویدبخش خواهند داشت.

برای اطلاعات بیشتر در مورد سلول های خورشیدی و موضوعات مرتبط، لینکهای زیر را بررسی کنید.

نظر ها  (1) انرژی خورشیدی یک خانه

انرژی خورشیدی یک خانه

شما باید چه کار انجام دهید تا خانه خود را با انرژی خورشیدی برقدار کنید؟ اگر چه این به همان اندازه ساده نیست که فقط تعدادی ماژول خورشیدی را روی سقف خود قرار دهید، اما خیلی هم دشوار نیست.اول از همه، هر سقفی مکان یا زاویه صحیح برای استفاده کامل از انرژی خورشیدی را ندارد. سیستم های خورشیدی (فوتو ولتاییک) PV ثابت در نیمکره شمالی باید به صورت ایده آل زاویه آنها به سمت جنوب باشد، اگرچه در جهت هایی متمایل به شرق و غرب هم، همچنان می‌توانند کار کنند، ولی این کارکرد با کاهش کارایی و راندمان سیستمهای هورشیدی همراه است. پنل های خورشیدی باید تا حد ممکن در زاویه ای نزدیک به عرض جغرافیایی منطقه باشد تا بتواند حداکثر انرژی سالانه را جذب کند. اگر می‌خواهید انرژی تولیدی بیشتری برای صبح یا بعد از ظهر و یا تابستان یا زمستان داشته باشید، جهت گیری یا شیب متفاوتی می‌تواند استفاده شود. البته، ماژول ها هرگز نباید توسط درختان یا ساختمان های نزدیک، بدون در نظر گرفتن زمان که روز یا سال باشد، سایه انداخته شوند. در یک ماژول PV، اگر حتی فقط روی یکی از سلولهای خورشیدی آن سایه باشد، تولید برق می‌تواند به طور قابل توجهی کاهش یابد.

اگر شما یک خانه بدون سایه با یک سقف به سمت جنوب داشته باشد، شما باید تصمیم بگیرید که سیستم خورشیدی به چه اندازه ای نیاز دارید. این مساله بغرنجی است که تولید برق شما به عواملی مانند آب و هوا بستگی دارد که آب و هوا هرگز به طور کامل قابل پیش بینی نیست و نیاز شما به برق نیز متفاوت است. خوشبختانه، حل این مسایل آسان هستند. داده های هواشناسی به صورت میانگین سطوح تابشی نور آفتاب را به صورت ​​ماهانه برای مناطق مختلف جغرافیایی ارایه می‌دهد. این شامل بارش باران و روزهای ابری، همچنین ارتفاع، رطوبت و سایر عوامل دقیق می‌باشد. شما باید برای بدترین ماه طراحی ها را انجام دهید ، به طوری که شما در کل سال برق به مقدار کافی داشته باشید. با استفاده از این داده ها و متوسط نیاز خانگی به انرژی الکتریکی​​(به طوری که صورت حساب قبض شما اجازه می‌دهد به شما تا بدانید چه میزان انرژی هر ماه استفاده می‌کنید)، روش های ساده ای وجود دارد که شما می‌توانید برای تعیین تعداد ماژول های PV مورد نیاز استفاده کنید. شما همچنین باید در مورد ولتاژ سیستم تصمیم گیری کنید که می‌توانید ولتاژ را کنترل کنید با تصمیم گیری در مورد تعداد ماژول هایی که به هم سری می‌کنید.

شما ممکن است در حال حاضر چندین مشکل را حدس زده باشید که ما باید حلشان کنیم. اول، چه کاری انجام می‌دهیم وقتی که خورشید نمی‌تابد؟

نظر ها  (0) اتلاف انرژی در سلول خورشیدی

اتلاف انرژی در سلول خورشیدی

نور مرئی تنها قسمتیاز طیف الکترومغناطیسی است. تابش الکترومغناطیسی تک رنگ نیستواز طیف وسیعی از طول موجهای مختلف تشکیل شده و به همین ترتیب از سطوح انرژی تشکیل شده است.

نور را می‌توان به طول موج های مختلف تقسیم کرد که ما می‌توانیم به شکل رنگین کمان ببینیم. از آنجایی که نوری که به سلول خورشیدی برخورد می‌کند فوتون هایی در طیف وسیعی از انرژی دارد، نتیجه می‌گیریم که برخی از آنها انرژی کافی برای تغییر جفت الکترون- حفره ندارند. آنها به سادگی از سلول عبور می‌کنند، انگار که سلول شفاف باشد. هنوز فوتون های دیگر انرژی زیادی دارند. تنها یک مقدار معینی از انرژی که در الکترون ولت ها (eV) اندازه گیری شده و توسط مواد سلول خورشیدی (حدود 1.1 الکترون ولت برای سیلیکون بلوری) تعریف شده است، ضروری است که به الکترون آزاد ضربه زنند. ما این را شکاف نوار انرژی از ماده می‌نامیم. اگر فوتون دارای انرژی بیشتری نسبت به مقدار مورد نیاز باشد، پس انرژی اضافی از بین میرود. (اگرچه فوتون دو برابر انرژی مورد نیاز را داشته باشد و بتواند بیش از یک جفت الکترون حفره ایجاد کند، اما تاثیر آن قابل توجه نیست.) این دو اثر به تنهایی می‌تواند باعث از دست دادن حدود 70 درصد از انرژی تابشی در سلول خورشیدی ما شود.

چرا ما نمی‌توانیم مواد با فاصله شکافی واقعاً کم را انتخاب کنیم، برای اینکه بتوانیم بیشتر از فوتون ها استفاده کنیم؟ متاسفانه، شکاف باند ما قدرت (ولتاژ) میدان الکتریکی ما را تعیین می‌کند و اگر آن خیلی کم باشد، بنابراین آنچه که ما با ساختن جریان اضافی (با جذب فوتون بیشتر)  می‌سازیم، ما با داشتن یک ولتاژ کوچک از دست می‌دهیم. به یاد داشته باشید که توان حاصل ضرب ولتاژ در جریان است. شکاف باند مطلوب، متعادل کننده این دو اثر، حدود 1.4 الکترون ولت برای یک سلول ساخته شده از یک ماده تنها است.

ما تلفات این چنینی نیز باز هم داریم. الکترونهای ما باید از یک طرف سلول به طرف دیگر از طریق یک مدار بیرونی عبور کنند. ما می‌توانیم لایه زیرین را با یک فلز هادی پوشش دهیم، که هدایت و رسانایی خوبی را اجازه می‌دهد، اما اگر ما به طور کامل لایه رویی را با فلز را پوشش دهیم، فوتون ها نمی‌توانند از طریق هادی مات و غیرشفاف عبور کنند و ما تمام جریان خود را از دست می‌دهیم (در برخی از سلول ها، رساناهای شفاف در بالای سطح استفاده می‌شوند، اما نه در همه سلولها). اگر ما اتصالات را فقط در طرفهای سلول خود قرار دهیم، بنابراین الکترونها باید مسیری بسیار طولانی را برای رسیدن به اتصالات طی کنند. به یاد داشته باشید، سیلیکون نیمه هادی است یعنی سیلیکون تقریباً به خوبی یک فلز هادی برای عبور جریان الکتریکی نیست. مقاومت درونی آن  نسبتاً بالا است و مقاومت بالا به معنای تلفات زیاد است. برای به حداقل رساندن این تلفات، سلول ها معمولاً توسط شبکه اتصالات فلزی پوشیده می‌شوند که فاصله ای را که الکترون ها مجبور به حرکت هستند را کوتاه می‌کند در حالی که تنها بخش کوچکی از سطح سلول را پوشش می‌دهد. حتی اگر برخی از فوتونها توسط شبکه مسدود شده باشند،که نمیتوانند این فوتونها بیش از حد کوچک هم باشند، مقاومت آنها بسیار بالا خواهد بود.

حالا ما می‌دانیم که چگونه یک سلول خورشیدی کار می‌کند، در مقاله بعدی با هم میبینیم که مواردی برای ساختن خانه با تکنولوژی فتوولتائیک لازم است.

نظر ها  (0) ساختمان سلول خورشیدی

ساختمان سلول خورشیدی

قبل از این،  ما دو قطعه جداگانه از سیلیکون داشتیم که به صورت الکتریکی خنثی بودند،بخش جالب زمانی شروع میشود که آنها را با هم ترکیب کنیم.  یه این دلیل که بدون یک میدان الکتریکی، سلول کار نخواهد کرد؛ میدان هنگامی‌شکل می‌گیرد که سیلیکون نوع N و نوع P در تماس با هم می‌آیند. ناگهان، الکترون های آزاد در سمت N، تمام حفره های سمت P را مشاهده می‌کنندو به سرعت حرکت می‌کنند تاآنها را پر کنند. حال سوال این است که آیا تمام الکترونهای آزاد تمام حفره های آزاد را پر می‌کنند؟ نه. اگر این کار را انجام دهند، پس آرایش کلی خیلی مفید نخواهد بود. با این حال، درست در محل اتصال، آنها مخلوط می‌شوند و چیزی مانند یک مانع را شکل می‌دهند، و سخت تر و سخت تر می‌شود برای الکترون ها تا از طرف N عبور کنند و به طرف  P حرکت کنند.  در نهایت، تعادل به دست می‌آید و ما میدان الکتریکی منفصل از دو طرف داریم.

این میدان الکتریکی مانند یک دیود عمل می‌کند، بصورتی که اجازه می‌دهد (و حتی هل می‌دهد) الکترون ها از سمت P به طرف N حرکت کنند، اما نه از راه های دیگر که در اطراف آنها وجود دارد. این مثل تپه است - الکترونها می‌توانند به راحتی به پایین تپه برسند (به سمت N)، اما نمیتوانند از آن بالا روند (به طرف P).

هنگامی‌که نور، در شکل فوتون ها، به سلول خورشیدی ما برخورد می‌کند، انرژی فوتون ها باعث می‌شود که جفت های الکترون-حفره از هم جدا شوند. هر فوتون با انرژی کافی معمولاً یک الکترون را دقیقاً آزاد می‌کند و به همین ترتیب منجر می‌شود یک حفره آزاد نیز بوجود آید. اگر این اتفاق به اندازه کافی نزدیک به میدان الکتریکی رخ دهد و یا اگر الکترون آزاد و حفره آزاد در محدوده تاثرگذاری شان منحرف شوند، میدان، الکترون را به سمت N و حفره به طرف P ارسال خواهد کرد. این موجب شکست بیشتر در انرژی الکتریکی ساکن می‌شود و اگر یک مسیر جریان بیرونی را فراهم کنیم، الکترون ها از طریق مسیر به سمت P جریان می‌یابند تا با حفره هایی که میدان الکتریکی به آنجا می‌فرستد یکی شوند و در طول مسیر برای ما کار می‌کنند. جریان الکترون ها جریان الکتریسیته را فراهم می‌کند و میدان الکتریکی سلول ولتاژ را ایجاد می‌کند. با جریان و ولتاژ هر دو، ما توان داریم که حاصل ضرب این دو است.

تعداد اجزای دیگری نیز وجود دارند قبل از اینکه ما بتوانیم واقعاً از سلول خورشیدی خود استفاده کنیم. سیلیکون یک ماده بسیار براق است که می‌تواند فوتون ها را قبل از اینکه کارشان را انجام می‌دهند، به فضاهای دورتر منعکس کند.

یک پوشش ضد انعکاس برای کاهش تلفات آنها روی لایه سیلیکون قرار داده می‌شود. مرحله نهایی نصب چیزی است که سلول را از عناصر دیگر محافظت کند که اغلب یک صفحه پوشش شیشه ای و یا رزینی است. ماژول های PV معمولا با اتصال چندین سلول جداگانه به یکدیگر برای رسیدن به سطوح مفید ولتاژ و جریان، و قرار دادن آنها در یک فریم فلزی محکم که با ترمینالهای های مثبت و منفی کامل شده است، ساخته می‌شوند.

سلول PV ما چقدر از انرژي نور خورشيد را جذب مي کند؟ متأسفانه، احتمالا خیلی زیاد نباشد. برای مثال، در سال 2006، بیشتر پنل های خورشیدی فقط تا میزان کارایی 12 تا 18 درصد رسیده بودند. پیشرفته ترین سیستم پنل خورشیدی در سال گذشته سرانجام  40 درصد رانددمان انرژی خورشیدی را به خود اختصاص داد پس چرا به حداکثر رساندن انرژی جذب شده از روز آفتابی یک چالش است؟

 

نظر ها  (0) چگونه سیلیکون یک سلول خورشیدی می سازد

چگونه سیلیکون یک سلول خورشیدی می‌سازد ؟

 سیلیکون خواص شیمیایی خاصی ، به خصوص در فرم بلوری خود دارد. یک اتم سیلیکون دارای 14 الکترون است که در سه لایه مختلف قرار گرفته اند. دو لایه اول - که به ترتیب دو و هشت الکترون دارند - کاملاً پر هستند. با این حال، فقط نیمی‌از لایه بیرونی با چهار الکترون پوشیده شده است. یک اتم سیلیکون همیشه به دنبال راه هایی برای پر کردن آخرین لایه خود است و برای انجام این کار، آن با چهار اتم نزدیک به خودش آن در الکترونها شریک می‌شود. مثل اینکه هر اتم با همسایگانش با یک دست متصل می‌شود، مگر در این مورد که هر اتم چهار دست دارد تا به چهار همسایه وصل شود. این همان چیزی است که ساختار بلوری را شکل می‌دهد و این ساختار برای این نوع از سلول های فوتو ولتاییکphotovoltaic - PV بسیار مهم است.

تنها مشکل این است که سیلیکن بلوری خالص، برخلاف هادی های بسیار رسانا مانند مس که هدایت الکتریکی خوبی دارند، یک هادی ضعیف الکتریسیته است چرا که هیچکدام از الکترونهای آن برای جابجایی و حرکت آزاد نیستند. برای حل این مسئله، سیلیکون موجود در سلول خورشیدی ناخالصی هایی دارا است. اتم های دیگر به صورت هدفمند با اتم های سیلیکون مخلوط می‌شوند، که کمی‌ روش کار را تغییر می‌دهد. ما معمولاً در مورد ناخالصی ها به عنوان چیز نامطلوب فکر می‌کنیم، اما در این مورد، سلول خورشیدی ما بدون آنها کار نمی‌کند. سیلیکون را با اتم فسفر در اینجا و آنجا، شاید یک فسفر برای هر میلیون اتم سیلیکون، در نظر بگیرید. فسفر دارای پنج الکترون در لایه بیرونی خود است، نه چهار تا. فسفر هنوز هم با اتمهای همسایه سیلیکونی خود پیوند دارد، اما در این مورد، فسفر یک الکترون دارد که هیچ کسی را ندارد تا به آن متصل شود. آن قسمتی از پیوند را شکل نمی‌دهد ، اما یک پروتون مثبت در هسته فسفر وجود دارد که مکان آن را حفظ می‌کند.

هنگامی‌که انرژی به سیلیکون خالص اضافه شود، به عنوان مثال انرژی به صورت گرما اضافه شود، می‌تواند تعدادی از الکترون ها را از پیوندهایشان آزاد کند و آن ها را از اتم های شان خارج کند. یک حفره هر بار در هر مورد به جا گذاشته می‌شود. این الکترونها که حاملهای آزاد نامیده می‌شوند، به طور تصادفی در اطراف شبکه بلوری به دنبال حفره دیگری می‌گردند تا در درون آن بیافتند و یک جریان الکتریکی را حمل کنند. با این حال، این حامل های آزاد بسیار کم در سیلیکون خالص وجود دارند که تعداد کم آنها خیلی مفید واقع نمی‌شود.

اما سیلیکون ناخالص با اتمهای فسفر مخلوط شده، داستان متفاوتی است. آن انرژي بسيار کمتري براي برخورد و ضربه زدن به يکي از الکترونهای اضافي فسفر می‌گیرد، زيرا آنها در یک پیوند با هیچ کدام از اتم های همسايه متصل نیستند. در نتیجه، بیشتر این الکترونها آزاد می‌شوند و ما تعداد بیشتری حاملهای آزاد داریم نسبت به زمانی که در سیلیکون خالص داشتیم. فرآیند اضافه کردن ناخالصی ها به صورت هدفمند، ناخالص سازی نامیده می‌شود و وقتی که فسفر به عنوان ناخالصی برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد، سیلیکن حاصل از آن به علت تعدد الکترون های آزاد، نوع N نامیده می‌شود ("N" برای منفی). سیلیکون ناخالص نوع-  Nبسیار مفید تر از سیلیکون خالص است.

بخش دیگری از یک سلول خورشیدی خاص با عنصر بور ناخالص سازی می‌شود که به جای چهار تا تنها سه الکترون در لایه بیرونی خود دارد، تا به سیلیکون نوع P تبدیل شود. به جای داشتن الکترون آزاد، نوعP  حفره های آزاد بسیاری دارد و شارژ مخالف (مثبت) را حمل می‌کند.

در قسمت بعد، به آنچه اتفاق می‌افتد زمانی که این دو ماده شروع به تقابل می‌کنند، نگاه دقیق تری می‌کنیم.

 

نظر ها  (0) سلول های فتوولتائیک : تبدیل فوتون به الکترون

سلول های فتوولتائیک : تبدیل فوتون به الکترون

سلول های خورشیدی که در ماشین حساب ها و ماهواره ها مشاهده می‌کنید، نیزسلول های فتوولتائیکphotovoltaic (PV) نامیده می‌شوند. همانطورکه این نام بیان می‌کند (فوتو به معنای "نور" و ولتائیک به معنای "برق")، سلول خورشدی نور خورشید را به طور مستقیم به برق تبدیل می‌کند. یک ماژول خورشیدی یک گروه از سلول های متصل شده به صورت برقی است که در یک قالب و فریم بسته بندی شده اند(که بیشتر به عنوان یک پنل خورشیدی یا سولار پنل شناخته می‌شوند)، که بعداً می‌تواند در آرایه های خورشیدی بزرگتر دسته بندی شود مانند همان پنلهایی که در نیروگاههای برق خورشیدی کار می‌کند.

سلول های فوتوولتائیک از مواد ویژه ای که نیمه هادی نامیده می‌شوند مانند سیلیکون ساخته شده اند که در حال حاضر بیشتر به طور معمول استفاده می‌شوند. در واقع، هنگامی که نور به سلول خورشیدی برسد، بخش خاصی از آن از طریق مواد نیمه هادی جذب می شود. این به این معنی است که انرژی نور جذب شده به نیمه هادی منتقل می شود. انرژی به الکترون های آزاد ضربه می زند و اجازه می دهد آنها آزادانه جریان داشته باشند.

سلول های سلول های فوتوولتائیک PV همگی دارای یک یا چند میدان الکتریکی هستند که باعث شود الکترونها آزاد باشند و جذب نور در جهت مشخص جریان یابد. این جریان الکترونها همان جریان برق است و با قرار دادن اتصالات فلزی در بالا و پایین سلول PV، ما می توانیم جریان را برای استفاده بیرونی، به عنوان مثال، برای برقدار کردن یک ماشین حساب، بیرون بکشیم. این جریان همراه با ولتاژ سلول خورشیدی (که ناشی از میدان الکتریکی یا میدان های الکتریکی ساخته شده است)، توانی را که سلول خورشیدی می تواند تولید کند، تعریف می‌کند.

این فرایند پایه ای و اساسی است، اما در مورد آن خیلی چیزهای بیشتری وجود دارد. در مقاله بعدی ، نگاهی عمیق تر به مثال سلول خورشیدی می‌کنیم: سلول سیلیکونی تک کریستال.

نظر ها  (0) سلولهای خورشیدی چگونه کار میکنند

چگونه سلول های خورشیدی کار می کند

شما احتمالاً ماشین حساب هایی که سلول های خورشیدی solar cells دارند را دیده اید. دستگاه هایی که اصلاً به باتری نیاز ندارند و برخی موارد از این دستگاه ها حتی دکمه خاموشی ندارند. تا زمانی که نور کافی وجود داشته باشد، به نظر می رسد که برای همیشه کار کنند. شما همچنین ممکن است پنل های خورشیدی بزرگتری را در علائم جاده های اضطراری، جعبه های تماس، کوچه و حتی در پارکینگ ها برای روشن کردن چراغ ها دیده باشید.

اگر چه این پنل های بزرگتر به عنوان ماشین حساب های خورشیدی کاربردی ندارند، اما این پنل ها در بیرون وجود دارند و پیدا کردن آنها سخت نیست اگر شما بدانید که در کجا آنها را جستجو کنید. در واقع، فتوولتائیک photovoltaics که تقریباً به تنهایی در فضا استفاده شده بود و جهت برق دار کردن سیستم های الکتریکی ماهواره ها تا سال 1958 به کار گرفته میشد، امروزه بیشتر و بیشتر در موارد کمتر عجیب و غریب استفاده می‌شوند. این تکنولوژی در تمام دستگاه ها در تمام زمان ها از عینک آفتابی تا ایستگاه های شارژ خودرو ها به سرعت عملی می‌شود.

امید به "انقلاب خورشیدی" برای دهه ها شناور بوده است. این ایده که روزی همه ما از برق رایگان تولید شده از انرژی خورشید استفاده کنیم، یک وعده اغوا کننده است. چراکه در روز روشن و آفتابی، اشعه های خورشید حدود 1000 وات انرژی به هر متر مربع از سطح زمین می‌دهند. اگر ما بتوانیم تمام این انرژی را جمع آوری کنیم، می توانیم به راحتی خانه و دفاتر خود را به صورت رایگان اداره کنیم.

در این مقاله، ما سلولهای خورشیدی را بررسی خواهیم کرد تا یاد بگیرید که چگونه سلولهای خورشیدی انرژی خورشید را به طور مستقیم به برق تبدیل می‌کنند. در این فرآیند شما یاد می گیرید که چرا ما به استفاده از انرژی خورشید هر روز نزدیک‌تر می‌شویم و چرا هنوز تحقیقات بیشتری برای انجام این کار انجام می‌شود قبل از اینکه این فرایند مقرون به صرفه شود.

نظر ها  (0) طول عمر و مرگ باتریهای لیتیوم یونی

طول عمر و مرگ باتریهای لیتیوم یونی

معمولا پک های باتری لیتیوم یونی گران قیمت هستند بنابراین برای استفاده درست و طول عمر باتریهای لیتیوم یونی به موارد زیر توجه بفرمایید.
با توجه به ساختار شیمیایی باتریهای لیتیوم یونی بهتر است که باتری کامل تخلیه نشود و به صورت جزیی شارژ شود این باور اشتباه گاها بین مردم دیده میشود که گفته میشود باتریهای لیتیومی بهتر است کاملا تخلیه شوند.از آنجا که در باتریهای لیتیومی اثر حافظه ای وجود ندارد، لزومی ندارد که باتری کاملا تخلیه شود . و از طرف دیگر پایین رفتن سلولهای لیتیوم یونی از یک مقدار خاص باعث مرگ باتری میشود.

تاریخ تولید باتریهای لیتیوم یونی مهم است و طول عمر باتریهای لیتیوم یون از روز تولید شروع میشود مثلا این تصور اشتباه است که باتری لپ تاپ را از آن جدا کنیم و انتظار داشته باشیم که عمر آن مقدار قابل توجهی افزایش پیدا کند معمولا طول عمر باتریهای لیتیوم یونی بین 2 تا 4 سال است چه استفاده کنیم یا نه !

همانطور که قبلا هم اشاره شد حرارت و گرمای زیاد دشمن باتریهای لیتیوم یونی است و طول عمر آنها را به شدت کم میکند.

دیگر موردی که در طول عمر باتریهای لیتیومی تاثیر گذار است ولتاژ و جریان شارژ است به این معنی که تجاورز از ولتاژ و جریان توصیه شده برای شارژ سلول باعث کاهش طول عمر و خرابی باتری میشود.

 

انفجار و آتش گرفتن باتریهای لیتیومی

انفجار و آتش گرفتن باتریهای لیتیومی

معمولا اگر باتری به اندازه ای گرم شود که بتواند الکترولیت را بسوزاند باعث آتشسوزی و انفجار میشود، این آتشسوزی نتیجه اتصال درون باتری است. همانطور که از بخش قبل به یاد دارید بین الکترودهای مثبت و منفی باتری یک جدا کننده عایق وجود دارد ، حال اگر به دلیل ضربه، سوراخ شدن و یا حرارت این لایه جدا کننده پاره شود و بین الکترود مثبت و منفی اتصال به وجود آید ،
به دلیل انرژی بسیار زیادی که در باتری ذخیره شده و حرکت سریع یونهای لیتیوم حرارت بسیار بالارفته و الکترولیت و صفحه های مثبت و منفی آتش گرفته و فوران میکند.
باید یاد آوری کنیم که در حالت عادی این اتفاق بسیار به ندرت اتفاق می افتد ولی همین تعداد کم هم اکثرا به فراخوان همه باتری ها به کارخانه سازنده می انجامد.

 

نظر ها  (0) نگاهی به درون یک باتری لیتیومی و پک های لیتیوم یون

نگاهی به درون یک باتری لیتیومی و پک ها


پکهای باتری لیتیومی به اشکال گوناگون دیده میشوند، اما درون همه سلولهای آنها یکسان است.اگر شما یک پک باتری لیتیومی لپ تاپ را باز کنید (البته ما توصیه میکنیم به دلیل احتمال اتصال کوتاه و آتشسوزی این کار را انجام ندهید) موارد زیر را خواهید دید :

پک باتری لپ تاپ


سلول های باتری لیتیوم یون که معمولا استوانه ای و از نوع لیتیوم یون 18650 هستند و یا از انواع باتری مستطیل شکل تخت.
یک برد الکترونیکی کنترلر شارژ و دشارژ باتری شامل :
یک سنسور دما جهت مانیتورینگ دمای باتری هنگام شارژ و دشارژ
یک مدار مبدل ولتاژ و رگولاتور جهت حفظ سطح ایمن ولتاژ و جریان هنگام شارژ و دشارژ
یک فیش کانکتور که امکان اتصال و جدا کردن باتری از لپ تاپ را دارد
A voltage tap, which monitors the energy capacity of individual cells in the battery pack
یک سیم نمونه برداری از ولتاژ سلولها که وظیفه اش مانیتور کردن ظرفیت ذخیره سازی انرژی در تک تک سلول های پک باتری است
مدار مانیتورینگ شارژ باتری که یک برد الکترونیکی کوچک است و وظیفه آن کنترل تمام فرایند شارژ است به گونه ای که اطمینان حاصل شود تمام سلولهای لیتیوم یون به صورت کامل و با سرعت شارژ میشوند.
اگر پک باتری در حین شارژ بیش از حد تعیین شده گرم شود سنسور دمای نصب شده روی باتری دما را به برد کنترل شارژ فرستاده و برد کنترل شارژ جریان را به منظور خنک شدن باتری قطع میکند.
وظیفه دیگر این برد کنترل شارژ جلوگیری از خالی شدن کامل سلولهای لیتیومی است زیرا تخلیه کامل این سلولها موجب خراب شدن باتی میشود.
همچنین این برد امکان ارتباط با خارج از باتری را دارد و معمولا تعداد دفعات شارژ و دشارژ را ذخیره میکند و مقدار باقیمانده از ظرفیت باتری را به لپ تاپ اعلام میکند.
همه این کارها را این برد کوچک روی باتری انجام میدهد و البته این برد حدود 5 درصد ظرفیت باتری را مصرف میکند حتی در حالی که لپ تاپ خاموش است.

سلول های لیتیوم یون

همانند اکثر باتریها پوسته بیرونی سلولهای لیتیوم یونی از فلز ساخته شده است.استفاده از فلز برای پوسته باتریهای لیتیوم یونی بسیار مهم است زیرا معمولا فشار در باتری بالاست.
معمولا این پوسته فلزی از نوعی دریچه تخلیه گاز تحت فشار بهره میبرد که وظیفه آن جلوگیری از فشار زیاد و انفجار باتری است.معمولا در صورت تخلیه گاز در اثر بالا رفتن حرارت و فشار باتری خراب میشود و استفاده از آن توصیه نمیشود
داخل این پوشش فلزی یک رول مارپیچ طولانی شامل سه لایه ورق است که به صورت بسیار فشرده قرار دارد :
الکترود مثبت
الکترود منفی
جدا کننده یا separator
این رول متشکل از این سه لایه در مایعی به نام الکترولیت قرار میگیرند . اتر هم به عنوان الکترولیت استفاده میشود.
سپراتور یا جداکننده یک لایه بسیار نازک پلاستیک است و وظیفه آن جدا نگه داشتن صفحات مثبت و منفی از یکدیگر است.
در باتریهای لیتیوم یونی الکترود مثبت از ماده شیمیایی Lithium cobalt oxide, or LiCoO2 و الکترود منفی از کربن درست میشود.
هنگام شارژ یونهای لیتیوم از الکترود مثبت به سمت الکترود منفی میروند و در هنگام دشارژ یونهای لیتیوم از کربن یا اکترود منفی به سمت لایه مثبت یا اکسید کبالت لیتیوم حرکت میکنند.
حرکت این یونها در یک ولتاژ نسبتا بالا اتفاق می افتد، بنابراین هر سلول 3.7 ولت تولید میکند.این ولتاژ به مراتب بالاتر از ولتاژ سلولهای آلکالاین با ولتاژ 1.5 ولت است و این باعث میشود باتریهای لیتیوم یونی کوچکتر و سبکتر باشند و در اکثر دستگاههایی که نیاز به باتری کوچک دارند مانند تلفنهای هوشمند و لپ تاپها کاربرد دارند.

در مقاله بعدی در مورد طول عمر باتریهای لیتیوم یونی و علت انفجار آنها صحبت میکنیم.